2021. augusztus 31., kedd

125. napi idézet: Manitól Rasdiig - Pap Gábor

A "szkíta ősbölcsesség" három rétegű (emberszabású) világképében a felső világ a szellemiségnek, a középső a lelkiségnek, az alsó a testiségnek felel meg. A sámánutazások három világrétegéről van itt szó, amelyek a révülés során más-más úton-módon közelíthetők meg. A manicheista hagyomány egy kései hajtása, egy bogumil imádság viszont a test-lélek-szellem hármasság meghatározó szerepét emeli ki ebből a jellegzetes kozmikus-üdvtörténeti összefüggésrendből.

"Tisztíts meg engem, Istenem!

Tisztíts meg engem, bensőmet-külsőmet.

Tisztíts meg testem, lelkem, szellemem,

növekedjenek bennem fénymagok,

hogy fáklyává lehessek.

Hadd legyek láng,

hogy mindent enmagamban

s magam körül is mindent

fénnyé válthassak át." (Siegert 1985

/Manitól Rasdiig  - Pap Gábor, 56. oldal,

és akkor a másik oldal hozzáállásáról néhány részlet:

"A nagy latin átokformula (Prosper átokformulája)

Szent Ágoston cikkelyei, melyeket nyilvánosan fel kell olvasni és saját kézzel aláírni azoknak, akik felől az a gyanú, hogy manicheusok.

1. Aki azt hiszi, hogy két különböző lényegű természet van, egy jó, ami Isten, és egy rosz, amit nem Isten teremtett, és saját fejedelmei vannak és saját rossz dolgai, amelykeet nem Isten teremtett, átok reá.

3. Aki azt hiszi, hogy Isten egy része megkötve és bemocskolva a démonokban tartózkodik és minden élőlényben és a bokrok fajtáiban, és a manicheus választottak evése által szabadul meg és tisztul meg, úgyhogy azt hiszi, hogy Isten egy bemocskolt része ott van a tökökben és dinnyékben, gyökerekben és póréhagymákban, és mindenféle hitvány zöldségekben, és segítségére van, mikor a manicheusok választottjai ezeket megeszik, átok reá. 

8. Aki azt hiszi, hogy a törvényt, amely Mózes által adatott, nem az egy és igazi Isten adta a próféták sem a jó és igaz Isten lelke által beszéltek, akik Izrael népében voltak és Szentírás kánonjában foglaltatnak az egyetemes egyházban, átok rá. 

11. Aki tagadja, hogy ez a test, amelyet viselünk, azaz az emberi test, fel fog támadni, átok reá.

12. Aki azt hiszi, hogy az emberi lelkek újra más testekbe vagy állatokba átömölhetnek, átok reá. 

13. Aki azt mondja, hogy a nap és hold mennyei hajók a lelkeknek vagy Isten lényegének a szállítására, és nekik tisztességet tulajdonít, vagy ennek a látható fénynek valami isteniséget, és nem (azt hiszi), hogy mint a többi teremtényt, a menny és föld Ura az emberek szolgálatára alkotta, átok reá. 

21. A fent említett eltévelyedésnek minden szerzőjére, az ő tanításukra és törvényükre, az összes titkos, a katolikus hittel ellentétes beszédükre és szentségtöréseikre és minden írásaikra, amelyek az egyház kánonján kívül találhatóak, amelyeket az igaz hit nem fogad be, átok legyen."

/Manitól Rasdiig  - Pap Gábor, 71-72. oldal,

Szent Ágoston egyébként úgy lett "szent", hogy rájött nagyobb pénz van a "nyugati" egyházban, mint szegény manicheusként tengődni, ezért összehaverkodott a kor befolyásos maffiózóival. A többi már történelem.

Ha kíváncsi vagy, miért írom ezeket a bejegyzéseket, katt ide: 

https://popkulturalis.blogspot.com/2021/04/idezetek-es-idezettek.html


2021. augusztus 30., hétfő

124. napi idézetek: Fecske-torony - Andrzej Sapkowski

" – (…) Az örökkévalósághoz vezető úton mindenki a saját lépcsején fog felkapaszkodni, a saját terhét cipelve."

"minden államban találhatók olyan emberek, akik a társadalmi rend eszméjének elvakult fanatikusai. Odaadóan mindenre készek az eszme kedvéért. Bűntettre is, a cél ugyanis szerintük szentesíti az eszközt, és megváltoztatja a fogalmak jelentését. Ők nem gyilkolnak, ők megmentik a rendet. Ők nem kínoznak, nem zsarolnak: ők biztosítják az állam érdekét, és a rendért küzdenek. Ilyenek előtt az egyén élete, ha az egyén megsérti a fennálló rend dogmáját, nem ér egy garast sem, egy vállrándítást sem. Az ilyen emberek nem veszik tudomásul, hogy a társadalom, amelynek szolgálnak, éppen hogy egyénekből áll. Az ilyen emberek úgynevezett széles látókörrel rendelkeznek… és ez a látókör a legbiztosabb mód rá, hogy ne vegyék észre a többi embert."

/Fecske-torony - Andrzej Sapkowski

Ha kíváncsi vagy, miért írom ezeket a bejegyzéseket, katt ide: 

https://popkulturalis.blogspot.com/2021/04/idezetek-es-idezettek.html

2021. augusztus 29., vasárnap

123. napi idézet: Tibeti könyv életről és halálról - Szögyal Rinpocse

"A Tibeti Halottaskönyv népszerűsége miatt az emberek a bardót általában a halállal azonosítják. Igaz, hogy a tibetiek a mindennapi beszédben bardónak hívják a halál és az újraszületés közötti állapotot, azonban sokkal szélesebb és mélyebb értelemben. A bardotanításokban lehet talán a legjobban látni, hogy a buddhák ismerete életről és halálról milyen mély és mindent átfogó, és hogy valójában az, amit életnek és amit halálnak nevezünk, mennyire elválaszthatatlanok egymástól, ha a megvilágosodás szemszögéből vesszük szemügyre őket. Létezésünket négy valóságos szakaszra oszthatjuk: élet, haldoklás/halál, halál utáni állapot és újraszületés. Ez a négy bardo: 

- az evilági élet természetes bardója

- a haldoklás fájdalmas bardója

- a dharmata sugárzó bardója

- a változás karmikus bardója

1. az evilági élet természetes bardója felöleli a születés, a halál közötti teljes szakaszt. Ez nem több, mint egy átmenet. Ha elgondolkodunk rajta, akkor világossá válik, hogy a karmikus történetünk végtelen hosszúságához viszonyítva az az idő, amelyet ebben az életben töltünk el, viszonylag igen rövid. A tanítások hangsúlyozzák, hogy az evilági élet bardója az egyetlen, és emiatt a legmegfelelőbb idő arra, hogy a halálra felkészüljünk: alaposan meg kell ismerkednünk a tannal, és meg kell erősödnünk a gyakorlatban. 

2. A haldoklás fájdalmas bardója a haldoklás pillanatában kezdődik, és annak végéig tart, addig az állapotig, amelyet belső légzésnek nevezünk. Ez a tudat tiszta természetének felragyogásában éri el a tetőfokát, amit "alapragyogásnak" hívunk, és a halál pillanatában jelentkezik. 

3. A dharmata sugárzó bardója magában foglalja a tudat tiszta természetének ragyogó megjelenését, amelyet a halál utáni állapotban érzékelünk, a "tiszta fény" felragyogását, amely hang-, szín- és fényjelenségekkel jár. 

4. A változás karmikus bardója az, amit ténylegesen bardónak szoktunk nevezni, a köztes lét, amely egészen addig a pillanatig tart, amíg nem születünk újra."

/Tibeti könyv életről és halálról - Szögyal Rinpocse, /164 - 165. oldal

Ha kíváncsi vagy, miért írom ezeket a bejegyzéseket, katt ide: 

https://popkulturalis.blogspot.com/2021/04/idezetek-es-idezettek.html

122. napi idézetek: A tűzkeresztség - Andrzej Sapkowski

"– Nem sok jót jósolok a fajtátoknak, emberek – mondta komoran Zoltán Chivay. – Minden értelmes lény ezen a világon, hogyha szükségre, nyomorra és szerencsétlenségre jut, általában a saját fajrokonához csapódik, mert közöttük könnyebb a nehéz időket átvészelni, mert egyik segíti a másikat. Közöttetek meg, emberek közt, mindenki csak azt nézi, hogyan tudná magát a másik nyomorán megszedni. Ha éhség van, nem osztozik a zabán, hanem felzabálja a leggyengébbeket. A farkasok közt még működik is ez a módi, lehetővé teszi, hogy a legegészségesebb és legerősebb egyedek maradjanak fenn. De az értelmes fajok példányai közt az ilyen szelekció általában a legnagyobb szukafattyakat engedi csak fennmaradni és dominálni. A következtetések levonását és a prognózisokat meghagyom nektek."

/A tűzkeresztség - Andrzej Sapkowski, 144-145. oldal

"Ha megpróbálnék mindenkivel jó lenni, az egész világgal és az összes benne élő lénnyel, az csak egyetlen aprócska csepp édesvíz volna a sós tengerben, más szóval: hiábavaló erőfeszítés. Úgy döntöttem hát, hogy konkrét jót teszek, olyat, ami nem vész kárba. Magamhoz leszek jó és a közvetlen környezetemhez. 

/A tűzkeresztség - Andrzej Sapkowski, 78. oldal

"Meg azt is tudnotok kell, hogy a mandragóra erős afrodiziákum, és szerelmi mágiához is használják, különösen a lánykák ellenállásárnak a megtörésére.Épp innen származik a mandragóra népi elnevezése is: szerencsegyökér.Merthogy minden gyökérnek szerencsét hoz a lányoknál."

/A tűzkeresztség - Andrzej Sapkowski,  117. oldal

"A hadsereg mindenekelőtt rend és fegyelem. A katonaság nem létezhet rend és fegyelem nélkül. Annál is furcsább, hogy a valódi háború – márpedig láttam egynéhány valódi háborút – rend és fegyelem tekintetében a megtévesztésig emlékeztet egy tűzvész dúlta kuplerájra. 

/A tűzkeresztség - Andrzej Sapkowski, 47. oldal (PlayOn, 2015)

"– Ó – ismételte Zoltán. 

– Hol? Mi? – kérdezte Kökörcsin a kengyelben állva és a szoros mélyét bámulva, a törp mutatta irányban. – Semmit se látok! 

– Ó. 

– Ne fecsegj, mint a papagáj! Mit: ó? 

– A folyócska – magyarázta Zoltán nyugodt hangon. – A Chotla jobb oldali mellékfolyója. Ónak hívják. 

– Ááá… 

– Mit hord ez már megint össze! – nevetett fel Percival Schuttenbach. – Az Á a felső folyásnál ömlik a Chotlába, szép kis útra innen. Ez itt az Ó, nem az Á."

/A tűzkeresztség - Andrzej Sapkowski, 103. oldal, Harmadik fejezet

A legjobbakat most is kimásoltam a moly.hu-ról. Szóval szinte az összeset ami ott volt. Ilyen Sapkowski, a karakterei ÉLNEK miközben szeretnek, háborúznak, káromkodnak és utaznak. Bizonyos értelemben nem volt olyan pillanata a könyveinek mikor kételkedtem annak a valóságosságában amit olvasok. 

Ha kíváncsi vagy, miért írom ezeket a bejegyzéseket, katt ide: 

https://popkulturalis.blogspot.com/2021/04/idezetek-es-idezettek.html

2021. augusztus 27., péntek

121. napi idézet: Atlantisz - Simon Cox és Mark Foster

"Úgy tűnik, bizonyos tabuk övezik Atlantisz tanulmányozását, mintha e téma nem lenne méltó a kutatásra. Mindenkor elnéző gúnyolódás tárgya, s beárnyékolja az a gyanú is, hogy akik Atlantiszról az igazságot kutatják, és azt vizsgálják, vajon létezett -e vagy sem, habókos fantaszták. Szerencsétlen és indokolatlan ez a tudós fölény, mivel a téma gazdag és elbűvölő tudásanyag felhalmozásához vezethet. (...) 

/Atlantisz - Simon Cox és Mark Foster, 7. oldal

"Érdekes módon a világ több, mint 500 özönvíz-mítoszt tart számon, s ezek közül sok - még ha távoli, egymástól elszigetelt területekről származik is - nagyon hasonlít Noé és az özönvíz jól ismert történetére a Teremtés könyvéből. Ignatius Donnelly... úgy véli, az özönvíz-mítoszok azért terjedtek el széles körbne, mert Atlantisz elsüllyedését beszélték el és a túlélő atlantisziak a világ minden szegletéből eljutva magukkal vitték a katasztrófa és a túlélés meséjét. Így bizonyos témák és ugyanazok az elemek újra meg újra felbukkannak az emberiség közös eredetéről szóló történetekben. (...)"

/Atlantisz - Simon Cox és Mark Foster, 84. oldal

Lemuria

"Lemuriának azt az Atlantiszhoz hasonlóan elsüllyedt szigetet nevezték el, amely egyes feltételezések szerint egykor valahol a Csendes óceánban feküdt. Így nevezik még az Indiai-óceán egyik elsüllyedt, legendás szigetét is.

   A Lemuria nevet - melyet egy kistestű emlősállat nevéből alkotott - Philip Sclater zoológus használta először 1864-ben. Mivel elmeszesedett lemur-maradványokat Indiában és Madagaszkár szigetén találtak, ám Afrikában nem, Sclater arra a következtetésre jutott, hogy Inidát és Madagaszkárt régen hatalmas földtömeg kötötte össze, amely azóta a tenger mélyére süllyedt. Ezt a feltételezett földtömeget nevezte el Lemuriának. ...

Blavatszkij asszony szerint Lemuriát föld alatti, valószínűleg vulkanikus eredetű tüzek pusztították el. Ám nem minden Lemuriáról szóló legenda tűnt el, amikor a kontinensek eltávolodásának elmélete meghódította a modern világot. Ma Dél-India és Sri Lanka egyes tamil törzsei Lemuriát Kumari Kandam elsüllyedt, mesés földjével azonosítják, amely a tamil tradíciók szerint India déli végének partjai mellett húzódott. Legendáik szerint Kumari Kandam a dravidák ősi földje, amely népcsoportnak a tamilok képezik az egyik ágát. Ebből az következik, hogy ha a tamilok a dravidák többi csoportjával együtt Lemuria őslakói voltak, akkor ez a világ egyik legrégebbi népe. 

   A tamilok még ma is siratják ősi földjüket, és 'kadatkol' szavuk, amelynek jelentése: 'a föld víz alá süllyedése', megmutatja az őket körülvevő óceántól és annak veszélyeitől való félelmeiket. (...)"

/Atlantisz - Simon Cox és Mark Foster, 140. oldal


Hasonló az eset, mint Charles Berlitznél, ezt a könyvet is ajánlom, mindenkinek akit érdekel a téma. Szintén beszerezhető jelenleg.

Ha kíváncsi vagy, miért írom ezeket a bejegyzéseket, katt ide: 

https://popkulturalis.blogspot.com/2021/04/idezetek-es-idezettek.html

2021. augusztus 26., csütörtök

120. napi idézetek: A megvetés ideje - Andrzej Sapkowski

"– Jót röhögtem, amikor a nyomozáshoz beidézett medikus az egyetemről megnézte a sebeket, és azt mondta, kiegyenesített kaszát használtak hozzá. Geralt nem kommentálta. Dijkstra újabb hüvelyest dugott a szájába. 

– Kár – folytatta rágás közben –, hogy nem jelentkeztél a podesztánál, miután kinyírtad őket. Volt rájuk vérdíj, élve vagy halva. Nem is kevés. 

– Túl sok a gond az adóbevallással"

/A megvetés ideje - Andrzej Sapkowski 148. oldal 

"A varázslónő mindig cselekszik. Jól vagy rosszul, majd később kiderül. De cselekedni kell, bátran megragadni az élet grabancát. Higgy nekem, pöttöm, az ember csak a tétlenséget bánja, a határozatlanságot, a habozást. A tetteket és döntéseket, még ha időnként szomorúságot és lelkifurdalást vonnak is maguk után, nem sajnálja az ember."

/A megvetés ideje - Andrzej Sapkowski, 86. oldal, Második fejezet

"– Szeretlek, Yen. 

– Megkértelek, hogy osztentáció nélkül… – hirtelen elhallgatott, felkapta a fejét és hátrasimította a homlokából fekete fürtjeit; ibolyakék szemei tágra nyíltak. 

– Geralt! Először vallottad be nekem! 

– Lehetetlen. Te csúfolódsz velem. 

– Nem, nem csúfolódom. Régebben csak gondoltad, de ma ki is mondtad. 

– Olyan nagy különbség ez? 

– Hatalmas."

/A megvetés ideje - Andrzej Sapkowski

Ha kíváncsi vagy, miért írom ezeket a bejegyzéseket, katt ide: 

https://popkulturalis.blogspot.com/2021/04/idezetek-es-idezettek.html

2021. augusztus 25., szerda

119. napi idézet: Helena Petrovna Blavatsky

"Semmi sem téríthet le az útról, ha már elindultam. Tudod, miért? Azért, mert mintegy húsz évvel ezelőtt elveszítettem az emberiségbe, mint egyénekbe vetett hitemet, és most már mint közösséget szeretem, és univerzális, nem pedig egyéni értelemben dolgozom érte. Mindezt a saját módomon teszem. Már nem hiszek a tökéletességben, a tévedhetetlenségben és a feddhetetlen jellemekben sem.

  Mindegyikőnk egy többé-kevésbé fekete és - elnézést érte, de - bűzlő széndarab. Ám nincs olyan hátrány és piszkos széndarab, amely ne hordozná magában a jövőbeli gyémánt kezdeményét. Én pedig csak ezekre a részecskékre figyelek, a többit nem nézem, nem is akarom látni. Amint másokért tevékenykedem, és nem önmagamért, ezeket a részecskéket a közös ügy érdekében használom fel."

/Helena Petrovna Blavatsky levelezéséből

Egy Atlantisszal kapcsolatos könyvben találtam ezt az idézetet. Blavatskytól csak kivonatokat olvastam eddig, nincs könyvem tőle. Azon személyek közzé tartozik akikkel, ha volna egy időgépes utazásra lehetőség szívesen elbeszélgetnék. 

Ha kíváncsi vagy, miért írom ezeket a bejegyzéseket, katt ide: 

https://popkulturalis.blogspot.com/2021/04/idezetek-es-idezettek.html

2021. augusztus 24., kedd

118. napi idézetek: Tündevér - Andrzej Sapkowski

"- Sokat veszítek a vonzerőmből, ha közelebbről is megismernek." 

/Tündevér - Andrzej Sapkowski, Ötödik fejezet

"Hogyha az számítana, képesek vagyunk-e hasznot húzni a tapasztalatból és levonni a következtetéseket, már rég elfelejtettük volna, mi is a háború. De azokat, akik háborút akarnak, sosem tartották vissza, és nem is fogják visszatartani a tapasztalatok, se az analógiák."

/Tündevér - Andrzej Sapkowski, Hetedik fejezet

"A tolerancia hiánya s a babona mindig is a csőcselék ostobáinak osztályrésze volt, s úgy vélem, sosem lesz lehetséges gyökerestől kiirtani azt, mert éppoly örök, akár az ostobaság maga. Ott, ahol ma hegyek tornyosulnak, tenger lesz egyszer, ott, ahol ma tengerek fodrozódnak, egyszer pusztaság lesz. De az ostobaság ostobaság marad."

/Tündevér - Andrzej Sapkowski, 45. oldal

"– Ostobaság ez a dolog a vízzel – jelentette ki Regan Dahlberg egy csontot félreköpve. – A mosakodás csak árthat a betegnek. De különben meg az egészségesnek is. Emlékeztek az öreg Schraderra? Egyszer ráparancsolt az asszony, hogy fürödjön meg, és meg is halt Schrader, nem sokkal utána. – Mert megmarta egy veszett kutya."

/Tündevér - Andrzej Sapkowski, 136. oldal

"Összetévesztetted az eget az éjjel a tó színén visszaverődő csillagok képével."

/Tündevér - Andrzej Sapkowski, 87. oldal

"Garantálom neked Ciri, hogy jobb a kevesek közé tartozni, mint a mindenkihez."

/Tündevér - Andrzej Sapkowski, 93. oldal


Ha kíváncsi vagy, miért írom ezeket a bejegyzéseket, katt ide: 

https://popkulturalis.blogspot.com/2021/04/idezetek-es-idezettek.html

2021. augusztus 23., hétfő

117. napi idézet: Atlantisz - Charles Berlitz

"Hátrább kell visszanyúlnunk az időben a civilizáció kezdetéig, olyannyira, hogy bizonyos progresszív csoportok és törzsek kultúrájának kezdetét napjainkban már 50-100 000 évvel ezelőttre teszik a kutatók. A nagyszámú példa között van egy különösen érdekes. A legmodernebb kormeghatározási eljárások révén sikerült ugyanis megállapítani, hogy egy szváziföldi vasércbánya már 43000 évvel ezelőtt is működött. Fel kell tehát tételeznünk, hogy az őskori bányászok valamilyen célból dolgoztak és birtokában voltak a technológiának, amelynek segítségével az általuk kitermelt anyagot feltudták használni, s ami még ennél is fontosabb: évtízezredekkel korábban, mint ahogy a vas pl. Közép-keleten megjelent! (...)

A tudományos világ még nem fogadta el a Platón által megadott dátumot Atlantisz pusztulására, mivel hosszú ideig pusztán fantáziának tartották az egészet - sokan még ma is - habár újabban fedeztek már fel civilizált városi életre utaló nyomokat abból az időszakból. Mégis, ha nincsenek írott emlékeink a 12000 évvel ezelőtti népességről, nincs rá lehetőségünk, hogy a szó hagyományos értelmében vett történelmükkel foglalkozzunk. Mindezek ellenére Atlantisz hagyománya az egész világon elterjedt. (...)"

/Atlantisz, Az elsüllyedt kontinens titka - Charles Berlitz, 24-25. oldal

Anno mikor olvastam nagyon tetszett, rengeteg sztorit, hagyományt, kutatást és "mítoszt" gyűjtött össze az író. Ha érdekel a téma, a bookline-on egész jó áron (jelenleg 590 ft!) elérhető. 

Ha kíváncsi vagy, miért írom ezeket a bejegyzéseket, katt ide: https://popkulturalis.blogspot.com/2021/04/idezetek-es-idezettek.html

2021. augusztus 22., vasárnap

116. napi idézetek: A végzet kardja - Andrzej Sapkowski

"– Úgy a, mit lehet mondani, cudar egy világ vesz minket körül – morogta végül. – De az még nem ok arra, hogy mi mind cudarok legyünk. Jónak kell lenni. Ezt tanította nekem az apám, és ezt tanítom a fiaimnak én is."

"Hogyha minálunk lakoma van, akkor az a léleké, nem ám csak, hogy leigyunk magunk, oszt' okádjunk."

/A végzet kardja - Andrzej Sapkowski, 160. oldal, Némi áldozat

 "– Egyes varázslatokhoz, úgy hallottam, jobb neki se látni szűzlány vére nélkül, és legjobb olyantól, akit teliholdkor ölt meg derült égből a villámcsapás. Érdekelne, miben jobb az ilyen vér egy vén repedtsarkúénál, aki részegen zuhant le a cölöpsáncról? 

– Semmiben – hagyta rá a varázsló kedves mosollyal a száján. – De ha kiderülne, hogy ezt a szerepet gyakorlatilag ugyanolyan jól betöltheti a disznóvér is, amit lényegesen könnyebb beszerezni, minden suttyó varázslatokkal kezdene kísérletezni. De amikor arra kerül a sor, hogy a csőcseléknek össze kellene gyűjtenie és használnia ama téged olyannyira izgalomban tartó szűzvért, sárkánykönnyet, fehértarantula-mérget, levágott újszülöttkéz-főzetet, vagy amit olyan hullából készítenek, amit éjfélkor ástak ki, akkor nem is egy gondolja meg magát közülük." /A végzet kardja

"Tudod mi a te bajod? Meg vagy róla győződve, hogy más vagy. Te egyenesen kérkedsz a másságoddal, azzal, amit olyan abnormálisnak gondolsz. Te egyenesen tolakodóan ráerőszakolod az emberekre ezt az abnormalitást, és nem érted, hogy a legtöbb józanul gondolkodó ember számára te vagy a legnormálisabb ember kerek e világon és azt kívánják, bár mindenki ilyen normális lenne. Kit érdekel, hogy gyorsabbak a reakcióid, a napsütésben függőlegesen hasított a pupillád? Hogy úgy látsz a sötétben akár egy macska? Hogy értesz a varázslatokhoz? Nagy dolog. Én, aranyom, ismertem egyszer egy fogadóst, aki képes volt tíz percen keresztül megállás nélkül fingani, ráadásul úgy, hogy az „Üvdözlégy, ó, Hajnalcsillag” című zsoltár dallamát adja ki. Ha nem vesszük figyelembe ezt az, akárhogy is, de nem hétköznapi képességét, ez a fogadós volt a legnormálisabb az összes normálisak között, voltak gyerekei, felesége, és még egy reumás tántija is…"

/A végzet kardja 174. oldal, Némi áldozat

"– Hogy te mit összehazudsz, Kökörcsin. 

– Nem hazudok, csak kiszínezem a történteket, a kettő között van különbség." 

/A végzet kardja, 20. oldal

"Mert, tudod, a kérést vissza lehet utasítani, a gömbvillámot viszont nem."

/A végzet kardja

"Az istálló előtti korláton sovány, fekete macska ült, és elmélyülten nyalogatta a mancsát. 

– Cic, cic, cicuska – mondta a vaják. A macska mozdulatlanná merevedett, és rosszindulatúan nézett vissza rá; aztán ellenségesen lelapította a fülét, és vicsorogva a vajákra sziszegett. 

– Tudom – bólintott Geralt. – Én se szeretlek. Csak vicceltem."

/A végzet kardja, 105. oldal - Jégszilánk - IX. fejezet

Ha kíváncsi vagy, miért írom ezeket a bejegyzéseket, katt ide: 

https://popkulturalis.blogspot.com/2021/04/idezetek-es-idezettek.html

115. napi idézet: Az istenek öröksége - Erich von Däniken (Klaus-Urlich Groth, részlet)

Tutanhamon harsonája

"Tutanhamon sírkincseihez tartozik az az ezüstből és rézből készült harsona, amely a múzeum keresztszárnyában, a felső szinten, a 26. galériában látható, azonban sajnálatos módon ez sincs katalogizálva. A mellette kiállított harsona 12. számmal megtalálható a már említett Munro- és Boltin-katalógusban [5], s még írnak is róla, pedig az kevésbé tűnik érdekesnek. A katalógus a jegyzett leírásban egy mellékmondat (,,…ugyanígy jellemezhető egy másik a Tutanhamon-sírban talált emlék”), amely megemlíti a második, ez esetben sokkal érdekesebb harsonát. 

Itt a következőkről van szó: általánosan ismert és múzeumvezetők között különlegességként jegyzett, hogy ezt a harsonát 1954-ben tisztították és karbantartási eljárásoknak vetették alá. Mindezek után próbaképpen belefújtak olyan sikerrel, hogy Felső-Egyiptom teljes elektromos ellátása megszakadt. Ugyanez megismétlődött 1974-ben a soron következő karbantartás folytán: valószínűleg már elfelejtkeztek az 1954-es energiakiesésről, de a jelenség újra bekövetkezett, ezúttal viszont Nagy-Kairó területére korlátozódva. Mindkét energiakiesés bizonyítható okokból az adott időpontokban visszaesett a nullára. Még az egyiptomi újságok is írtak ezekről az esetekről. Az ok-okozati összefüggéseket azonban vezették tovább a harsonára. Ezt inkább gyorsan visszatették a Tutanhamon kincsek közé, a műszaki vizsgálat elmaradt [6]. 

Az ilyen jellegű beszámolóknál természetes az, hogy kétségeket ébreszt. Mindenesetre szembeötlő a hasonlóság a jerikói trombiták esetével [7] és az ismert energiakiesés jelenségeivel, amelyekről modern ufó-kapcsolatfelvételeknél írnak [8]. A harsona nincs riasztóberendezéssel védve, és az sem kerülne nagy erőfeszítésbe, hogy a kiállítási vitrin üvegét betörjük. Ki akarná azonban azt kockáztatni, hogy egy vagy két évre egy egyiptomi börtönbe kerüljön, ha nem sikerül a zenei kísérlet? Talán egyszer mégis sikerül majd a hangszert hivatalos úton „kiharcolni” egy műszaki vizsgálat erejéig."

/Erich von Däniken, Klaus-Urlich Groth, részlet, 267. oldal

A fenti idézetet a pontosság kedvéért Däniken az Ancient Skies folyóiratból válogatta ki. Ennek a könyvnek pont az az erőssége, hogy sok ilyen apró történetet tartalmaz. Változatosak a témák, ebben formátumban jön ki Däniken erőssége. 
Dänikent egyébként úgyis lehetne jellemezni, hogy egy aljas, semmirekellő kufár, lásd a Móricz/Tayos ügy ugye... Mindeközben tagadhatatlan, hogy sok embernek ő mutatott először egy olyan ajtót, ami a "mi van, ha?" világába vezet. Az ajtót kinyitva és azon belépve pedig új magyarázatok kellenek, amik passzolnak a kitágult világképhez. Valahol azt mondta, hogy:
"Bizonyítéknak azt tekintem, amikor a mítosz olyan üzenetet hordoz, amiről az akkori emberek nem tudhattak. Az afrikai dogonok például sokat tudnak a Szíriusz B-ről, és úgy tartják, ezt a tudást egy égi istentől, Nommótól kapták. Más vallásokban olyan technológiát írnak le, ami akkor elvileg nem létezhetett. Persze óvatosnak kell lenni. Általában a természet hatására jönnek létre a vallások. A mítoszok egy része egyértelműen magyarázható a természeti jelenségekkel. De amikor az úgynevezett isten leszáll az égből, és megszólal - arra már más magyarázat kell." /Däniken

Ha kíváncsi vagy, miért írom ezeket a bejegyzéseket, katt ide: 

https://popkulturalis.blogspot.com/2021/04/idezetek-es-idezettek.html

2021. augusztus 20., péntek

114. napi idézet: Az utolsó kívánság - Andrzej Sapkowski

"– Az emberek – fordult felé Geralt – szeretnek szörnyeket és szörnyűségeket kitalálni, mert akkor ők maguk kevésbé tűnnek szörnyűnek."

/Az utolsó kívánság, 210. oldal

"Hogy fialnak a kancák? Geralt erre azt felelte, hogy sokkal jobban, mint a mének."

/Az utolsó kívánság, 

"– Használd ki az alkalmat, és fürödj meg magad is. A szag alapján nem csak a lovad fajtáját és korát, de még a színét is meg tudom állapítani."

/Az utolsó kívánság, 235. oldal

"– Amikor az oxenfurti akadémián tanultam, a történelem volt a második a kedvenc tantárgyam listáján. 

– És mi volt az első helyen? 

– A földrajz. – felelte komolyan a költő. – A világatlasz nagyobb volt, és könnyebben el lehetett rejteni mögötte a vodkás demizsont."

/Az utolsó kívánság, 164. oldal, A belső hang V

"Mint tudod, Nehalennia tükrei főképp prófétákat és jósokat szolgáltak, mert bár zavarosan, de tévedhetetlenül megmutatták a jövendőt. Aridea meglehetősen gyakran fordult a Tükörhöz… 

– Gondolom, a szokványos kérdéssel – vágott közbe Geralt.

 – „Ki a legszebb a vidéken?” Úgy tudom, Nehalennia összes tükrét két csoportba lehet osztani: udvariasokra és töröttekre."

/Az utolsó kívánság, 

Ha kíváncsi vagy, miért írom ezeket a bejegyzéseket, katt ide: 

https://popkulturalis.blogspot.com/2021/04/idezetek-es-idezettek.html

113. napi idézet: Emberek, irányítók, és a háttérhatalom - Szemrád Nándor

"Sok ember tévedésben van a halál utáni világokat illetően. Van olyan, aki még az éteri síkokon is alig tudatosodik a fizikai test vége után. Márpedig a lélek maga összetett elem, s így egy entitás akár 6-8 helyen is ott lehet egyszerre. Egyik asztrálvilágban mint angyal jár-kel, másikban farkasként azonosítja magát. Van mondjuk egy idegen világbéli létezést hordozó lélekteste is. Lehetséges, hogy mentálsíkon is van 1-2-3 teljesen át nem élt formája is lelkének. Aki tehát még az éteri síkon is éveket tölt el, s nem éli át a többi lélektestét, az nagy hibát követ el. Negatív erők vagy befolyásoló szellemcsaládok irányítják inkarnációit. Tömegével jönnek le ilyen töredéklelkek a Földre a jelen korban. Igazi célt nem látnak, és vakon bolyonganak. 

Aki azonban átél néhány lélektestet, s önmagaként azonosítja őket, egyre boldogabb inkarnációkat élhet meg. Aztán egyszer eljön az idő, mikor egyik halála után összes lélektestét átéli. Ez egy frenetikus élmény, mert az összes lélektest minden inkarnációjával együtt világossá válik számára. Ekkor már egy nagyobb. átfogó tudatban létezik. Ez az átfogó tudat azonban csak része valami még nagyobb egységnek. Aztán néha már ebben a még nagyobb egységben ébred fel. de ez is csak része egy galaktikus méretű civilizációnak vagy szellemcsoportnak. 

Értjük már milyen gigászi a fejlődés? Minden világon és megtapasztaláson van egy azon túli létezés. Minél nagyobb tudatban ébredünk fel, annál jobban rájövünk, hogy egy még nagyobb tudat részesei vagyunk. Ilyen esetekben már a lélek szabadon dönthet arról, hogy akár több világban is inkarnál egyszerre. Számára már nincs idő, tér, mert semmi nem állhatja útját a végtelen megtapasztalásnak. Kutathat letűnt civilizációk nyomában, de akár ismeretlen szellemcsaládok világaiban, vagy galaxisok mélyén, ködrendszerek belsejében. A lényeg a hallatlan tudatosság, egység és szeretet megtapasztalása, amely őt jellemzi a végtelen felé tartó útján."

/Emberek, irányítók, és a háttérhatalom, Létezésösszesség és inkarnációk, 76.-77. oldal

/Ez az írás megtalálható külön az alábbi blog oldalon és az ottani információk szerint:

"Az írás eredetileg megjelent: 2013. 01. 10." 

https://szemradnandor.blog.hu/2017/10/13/letezesosszesseg_es_inkarnaciok

Szemrád könyve rendkívül tömör, aki korábban követte esetleg bejegyzéseit, írásait, előadásait az előnnyel indulhat olvasás közben. Én azért tartom különlegesnek, mert sok íróval ellentétben ő nem szűri meg annyira a mondanivalóját. Bizonyos fokú nyersességgel tálalja az általa megélt és megértett információkat. Mondanivalója, ha több helyen mélységesen misztikus is, szerintem könnyűszerrel felfogható mindenki által. 
Leszögezem a könyv nem minden részével értek egyet, illetve szerintem sarkításokat, általánosításokat és leegyszerűsítéseket használ bizonyos esetekben az író. 
Elsősorban azoknak ajánlom, akik rendelkeznek már egyfajta mélyebb tudással, ami megóvja őket akkor, ha azt mondják nekik, hogy: az a piros köpenyes alak decemberben, ott a plázában talán nem is az igazi Mikulás.


Ha kíváncsi vagy, miért írom ezeket a bejegyzéseket, katt ide: 

https://popkulturalis.blogspot.com/2021/04/idezetek-es-idezettek.html


2021. augusztus 18., szerda

112. napi idézet: A Gyűrűk Ura, A király visszatér - Tolkien

"Bosszúért bosszúval fizetni haszontalan: az semmit be nem gyógyít."

/A király visszatér, 1497. oldal

"Következzék akármi, a nagy tettek értéke mit sem csökken."

/A Király Visszatér

Ha kíváncsi vagy, miért írom ezeket a bejegyzéseket, katt ide: 

https://popkulturalis.blogspot.com/2021/04/idezetek-es-idezettek.html


2021. augusztus 17., kedd

111. napi idézet: Akakor krónikája - Karl Brugger

"... el kell mondanom valamit az Aranykorról, amikor az istenek még hatalmas birodalom felett uralkodtak a Földön. Több ezer éven át a papok megtartották és megőrizték az istenek örökségét. Semmi sem veszett fel, sem az ősi atyák ismerete, sem a titkos dokumentumok, amelyeket a Nap Nagy Templomában őriznek. Ezek titokzatos képek, térképek és rajzok, amelyeket az istenek készítettek és a Föld rejtélyes és sötét őstörténetéről meséltek. Az egyik térkép azt mutatja, hogy a Hold nem az első és nem az egyetlen a Föld történetében. A Hold, ahogy tudjuk, elkezdte megközelíteni a Földet és körbejárni azt évezredekkel ezelőtt. Abban az időben a világ még egy másik arcot viselt. Nyugaton, ahol a fehér barbárok térképei csak vizet mutatnak, egy nagy sziget volt. Ez óriási földterület volt az óceán északi részén. Papjaink szerint ezt két hatalmas szökőár öntötte el az első nagy katasztrófa ideje alatt, a két isteni faj közötti dúló háború során. És hozzáteszik, hogy ez a háború nemcsak a Földre, hanem a Mars és a Vénusz - ahogy a fehér barbárok nevezik - világára is kiterjedt."

/Akakor krónikája 84. oldal

Ez is a még nem olvasott könyvek sorát gyarapítja. Nem véletlen, őszintén szólva azért sem vitt rá a lélek teljesen hogy elolvassam, mert igazából minden jel arra utal, hogy a benne olvasottak egy összefércelt tudások Indiana Jones film szerű tárháza igazából, mintsem akár csak minimálisan is hiteles források gyűjteménye. Ennek ellenére szórakoztató gyűjtemény lehet. Bele-bele olvasva tartalmaz bizonyos adatokat, amik elég szellemesek, kérdéses viszont, hogy amit leír az pontosan mennyire is tér el a valóságtól. 

Ha kíváncsi vagy, miért írom ezeket a bejegyzéseket, katt ide: 

https://popkulturalis.blogspot.com/2021/04/idezetek-es-idezettek.html

2021. augusztus 16., hétfő

110. napi idézet: A Gyűrűk Ura, A két torony - Tolkien

"Vesd el a sajnálkozást és a félelmet! Tedd azt, amit éppen tenned kell."

/A két torony, 6. fejezet

"Kevesen látják, hova viszi őket az útjuk, amíg a végére nem érnek."

/A két torony, 5. fejezet

"A bölcs csak azt mondja, amit tud."

/A két torony, 761. oldal

Ha kíváncsi vagy, miért írom ezeket a bejegyzéseket, katt ide: 

https://popkulturalis.blogspot.com/2021/04/idezetek-es-idezettek.html

2021. augusztus 15., vasárnap

109. napi idézet: A legszentebb háromszoros bölcsesség könyve - Saint-Germain gróf

"A tökéletesség nem csupán adomány, hanem küzdelem eredménye. Az emberek nem csupán azáltal válnak bölcsekké, hogy szent drámák szemtanúi... hanem azok megértése útján. Az isteni igazság nyelvezete szimbolikus, olyan írás, amelynek segítségével olyan dolgokat tár fel, melynek tényleges feltárása nincsen megengedve. (...)

A bölcsességben való gyarapodás annyi, mint a megvilágosodásban való gyarapodás, mert a megvilágosodás maga után vonja a belső rejtett okok összefüggésének megvilágítását a spirituális nap... a Logos fényénél. A filozofikus képzésben is ismerték a képességek e kibontakozását, mint olyat, amelyet a felismerés és a megértés kitágulása követ. E kiterjedés a lélek valódi növekedése, amelynek fejlődési iránya az, hogy mindent magába zárjon. Ezért nevezik a szentiratok a lélek cselekvő szférájának e kitágulását beavatásnak. A beavatással a bennünk lakozó isteni közeledik saját teremtője, az Örökkévaló Isten felé. A beavatások termei az a "sok lakóház", melyeken a bennünk lakozó isteninek keresztül kell haladnia, mint a krétai labirintus ármányos kanyarulatain. Útjában sok ajtót talál és mindegyiken keresztül a működés és cselekvés egyre nagyobb és ragyogóbb területére jut. Képességeink gyarapodásával mind jobban és jobban felismerjük az isteni terv fenségességét és ezt úgy hívják, hogy újjászületés. Minden régebbi állapotból való átlépés egy új helyzetbe nem más, mint újjászületés, a régi határok közül új területre való jutás. Amint tudásban gyarapodunk, úgy látszik, mintha a mi univerzumunk velünk együtt nőne meg, felvéve új, szélesebb látásmódunk méreteit. A bölcsesség felszabadít."

/A legszentebb háromszoros bölcsesség könyve 72.-74. oldal


Ha kíváncsi vagy, miért írom ezeket a bejegyzéseket, katt ide: 

https://popkulturalis.blogspot.com/2021/04/idezetek-es-idezettek.html

108. napi idézet: A Gyűrűk Ura, A Gyűrű Szövetsége - Tolkien

"A tükör kéretlenül is sok mindent megmutat, s az gyakran hasznosabb, mint amit látni szeretnétek." 

/A Gyűrű szövetsége, Második könyv, 7. fejezet

"Aki nem tudja, mi az az éjszaka, ne tegyen esküt, hogy sötétben vándorol."

/A Gyűrű szövetsége, Második könyv, 3. fejezet

"A világ valóban csupa veszedelem, és sok a sötét hely; de sok minden akad, ami szép, s bár a szépség ma mindenütt szomorúsággal keveredik, attól a szép még csak szebb lesz."

/A Gyűrű szövetsége, Második könyv, 6. fejezet

"Sokan vannak, akik élnek, pedig halált érdemelnének. És vannak, akik meghalnak, pedig életet érdemelnének. Nekik mit tudsz adni? Hát akkor ne siess úgy a halálos ítéletekkel. Hiszen még a legbölcsebbek se látják mindennek a végét."

/A gyűrű szövetsége, 92. oldal

Gondolkoztam, hogy Tolkient csak a Hobbit okán kerül be az idézetekbe. Leginkább azért, mert csak az első könyvet olvastam A gyűrűk urából. Viszont a filmeket nagyon kedvelem és őszintén Tolkien az csak Tolkien. 



Ha kíváncsi vagy, miért írom ezeket a bejegyzéseket, katt ide: 

https://popkulturalis.blogspot.com/2021/04/idezetek-es-idezettek.html

2021. augusztus 13., péntek

107. napi idézet: A Tayos-barlang kutatásának dokumentált története - Dr. Gerardo Pena Matheus

"Móricz: A brit expedíció leereszkedett a barlangok egyikébe, ez az egy, amiről hírt adtam, gondolván, hogy a segítségem és vezetésem nélkül is megtalálják. Elbuktak. Két tudós, az egyik közülük a Quitói katolikus egyetem igazgatója és régésze, a másik pedig Quitói Központi Bank Múzeumának igazgatója abbéli törekvésükből, hogy megszerezze a tárgyak feletti kizárólagos birtoklás jogát, leromboltak egy nagyon érdekes leletet, egy oltárt, amely több, mint 6000 évvel ezelőtt épült a barlang belsejében. És ezt egy nagyon különleges helyen tették, mert a barlang e része alatt volt egy nyílás és pontosan abban a pillanatban ütötték, amikor a napfény behatolt rajta. Ez az expedíció a brit kormánynak több, mint három és fél millió dollárjába került. Ezen kívül Neil Armstrong az űrhajós is lent volt a barlangban 3 teljes napig. Úgy gondolták, hogy megtalálják a fémkönyvtárat, de nélkülem nem voltak képesek rá. (...)

Ha több, mint 60 tudósból, katonákból álló, megfelelő felszereléssel és minden szükséges technikával ellátott brit expedíció első dolga az volt, hogy leromboljon egy több mint 6000 éves oltárt, számomra annak a bizonyítéka volt, hogy nem bízhatok meg senkiben. Ki a bűnös mindezért? Én magam, mert én voltam az, aki megmutattam nekik, hogyan lehet odajutni és lemenni. Szerencsére a hely nem az volt, amelynek lennie kellett volna, mert egy másik bejáratot mutattam. Mindenesetre egy olyan információt adtak nekik, amely végül is egy évezredes prekolumbián oltár, egy régészeti lelet lerombolásához vezetett, annak ellenére, hogy nem aranyból volt, hanem csak agyagból és kőből. El tudja képzelni, mi lett volna, ha ezt a hadsereget elragadja az aranyláz?"

/A Tayos-barlang kutatásának dokumentált története, 339-340. oldal

Kíváncsi vagyok mikor lesznek olyan tankönyvek, amelyekben, még ha tévesen is, de Móricz János nevét említeni fogják. A feltárandó anyag óriási fizikailag is, valahol megnyugtató a dolog, hogy még pár dolog  nincs a sáska népek múzeumában kiállítva, vagy éppen porrá zúzva, mint az a bizonyos oltár....

Ha kíváncsi vagy, miért írom ezeket a bejegyzéseket, katt ide: 

https://popkulturalis.blogspot.com/2021/04/idezetek-es-idezettek.html

106. napi idézet: A szótlan tárgyak lassú szemlélése - Patrick Rothfuss

"A válaszok mindig fontosak, de ritkán könnyűek."

/A szótlan tárgyak lassú szemlélése, 49. oldal

"Némelyik nap büszke, mint a trombita. Mennydörgéssel jelentkeznek. Mások udvariasak, olyan figyelmesek, mint egy ezüsttálcán átnyújtott, kézzel írt névjegy. Némelyik nap azonban félénk. Meg sem nevezik magukat. Egy gondos lányra várnak, aki megtalálja őket."

/A szótlan tárgyak lassú szemlélése, 103. oldal, Hamu és parázs

Ha kíváncsi vagy, miért írom ezeket a bejegyzéseket, katt ide: 

https://popkulturalis.blogspot.com/2021/04/idezetek-es-idezettek.html

2021. augusztus 12., csütörtök

105. napi idézet: Az ismeretlen valóság - Seth, Jane Roberts

"Nem volt egyenes vonalú, állattól emberi ívelő fejlődés, hanem párhuzamos vonalak, amelyekben évszázadokon át létezett egymás mellett kooperatív módon állat-ember és ember-állat. Ugyanilyen módon mármost, ismeretlenül köztetek, sok faja lakozik embrió formában annak, amit valószínű embernek nevezhettek.

    Az ego meghatározott fejlődési vonala miatt mesterséges drogokkal és vegyszerekkel kísérleteztetek, ételekben és orvosi célokra egyaránt, s "vallásos" megvilágosodásért is. Az LSD és más mesterséges pszichedelikus drogok néhány hatása nyomot ad nektek más valószínű irányokról, melyeket tudatotok követhetett volna, vagy még mindig követhet. Ahogy a kísérleteket lefolytatják mindazonáltal, és a keretrendszer felöli tudatlanságban, a tudatos elme alárendelt pozíciót vesz fel. Ehelyett, a drogoktól eltérő módszereket használva, meg lehetne tanítani arra, hogy sokkal biztonságosabban tágítsa ki tudását, hogy olyan módokon szervezze azt, melyek felettébb előnyösek lehetnének. A kísérletek némelyike ad nyomokat még így is a faj egyik valószínű fejlődésének bizonyos aspektusairól. (...)

   Szó szerint nem tehettek semmit, ami ne lenne természetes. Egy időtartamon túl mindenesetre az ételekkel a testbe bevitt "mesterséges" vegyszerek egy újfajta természetet formálnak a ti fogalmaitok szerint. Testetek szépen felszerelt, és szinte mindent az előnyére fordít. Sok gondolati iskola nagyon negatív fényben látja az úgynevezett mesterséges drogokat vagy vegyszereket, melyek szerintük elvágnak benneteket a természettől. Az ilyen kísérletek mégis csupán annak "csecsemőkorában" reprezentálnak egy erős valószínűségi vonalat, melyben az ember fenn tudná tartani önmagát a Föld megcsapolása nélkül, élni tudna állatok megölése nélkül, és szó szerint egy új fajtájú, a Földhöz kapcsolódó fizikai struktúrát formálna, miközben nem gyengítené le szubsztanciáját.

   Ez nem azt jelenti, hogy némi biológiai összezavarodás nem léphetne fel eredményként időközben. Azt igenis jelenti, hogy még e fogalmak szerint is, és tudatosan tudatlanul, az emberiség egy valószínű fajjal kísérletezik, és egészen spirituális kérdéseket dolgoz ki. Valószínű jövőitek és valószínű múltjaitok tágabb fogalmak szerint egyszerre léteznek." /Az ismeretlen valóság - Seth, Jane Roberts, 108-109. oldal

2021. augusztus 11., szerda

104. napi idézet: A szél neve - Patrick Rothfuss

"Minden mese igaz."

/A szél neve, 228. oldal 

"Mindnyájan azzá leszünk, aminek megjátsszuk magunkat."

/A szél neve, 804. oldal

"– Azt hallottam az Egyetem egyik magiszterétől, hogy hét szó van, amitől a nők belénk szeretnek. – Látványos hanyagsággal megvontam a vállam. – Azon tűnődtem, hogy melyek azok. 

– Ezért beszélsz olyan sokat? Hátha véletlenül kimondod őket?"

/A szél neve, 544. oldal

"– Ez olyan, hogy magában mindenki mesél egy mesét. Mindig. Folyton. Ez a mese tesz azzá, aki vagy. Ebből a meséből építjük föl magunkat." /A szél neve, 804. oldal

Ha kíváncsi vagy, miért írom ezeket a bejegyzéseket, katt ide: 

https://popkulturalis.blogspot.com/2021/04/idezetek-es-idezettek.html

2021. augusztus 9., hétfő

103. napi idézet: Sámánok, gyógyítók és javasemberek - Holger Kalweit

"Csak a nyugati világképben nem létezik oksági kapcsolat a szimbolikus mikrokozmosz és a fizikai makrokozmosz között." 

/Sámánok, gyógyítók és javasemberek - Holger Kalweit, 146. oldal

Ha kíváncsi vagy, miért írom ezeket a bejegyzéseket, katt ide: 

https://popkulturalis.blogspot.com/2021/04/idezetek-es-idezettek.html

102. napi idézetek: Harry Potter és a halál ereklyéi: J. K. Rowling

"– Ne szánd a holtakat, Harry. Az élőket sajnáld, s legfőképpen azokat, akik szeretet nélkül élnek."

/Harry Potter és a halál ereklyéi, 592. oldal

"Magad azzal ékesíted, ha elmédet élesíted."

/Harry Potter és a halál ereklyéi, 522. oldal

"– Különben is, minek vacakolsz azokkal a könyvekkel? – kérdezte Ron, miután visszabicegett az ágyához. 

– Kiválogatom azokat, amelyeket érdemes magunkkal vinnünk, ha majd elindulunk horcruxokat keresni. 

– Ja persze – csapott a homlokára Ron. – El is felejtettem, hogy mozgókönyvtárnak álcázva megyünk levadászni Voldemortot."

/Harry Potter és a halál ereklyéi, 85. oldal, Hatodik fejezet 

Ha kíváncsi vagy, miért írom ezeket a bejegyzéseket, katt ide: 

https://popkulturalis.blogspot.com/2021/04/idezetek-es-idezettek.html

2021. augusztus 5., csütörtök

101. napi idézet: Előző életek, jövendő életek - Dr. Bruce Goldberg

"A felsőlélek koncepciója 

Ez a sajátos karma-koncepció azt állítja, hogy mindenki egy nagyobb léleknek a része. Az egyén csak kiterjesztése ennek a teljes léleknek. Abból a célból, hogy ez a felsőlélek megtanulja a különböző leckéket, kisebb lelkeket teremt, hogy sok egyidejű életet élhessen. E szerint az elképzelés szerint a múlt ,a jelen és a jövő egyidőben létezik. 

    A tan egyik értelmezése szerint ez a felsőlélek az Isten-síkon van. Tehát, bár mi az alacsonyabb síkokon létezünk, mindannyian közvetlenül Isten részei vagyunk. Tehát mindannyian istenek lehetünk.

   Néhány regresszió párhuzamos léteket fedett fel, vagyis egy egyén két előző életről számolt be ugyanabban az időpontban, de különböző helyen, ami kölcsönöz bizonyos hitelességet ennek a nézetnek. 

Az egyidejű többszörös inkarnáció koncepciója

Amint a föld frekvenciája növekedni kezd a technológiai haladással egyre több és több régebbi lélek számára lesz vonzó visszatérni ebbe a korba. Ezek a nagyon érett lelkek rendelkeznek azzal a képeséggel, hogy sok testbe költözzenek be egyszerre. Így felgyorsíthatják a fejlődési folyamatunkat."

/Előző életek, jövendő életek, 52. oldal 

Ha kíváncsi vagy, miért írom ezeket a bejegyzéseket, katt ide: 

https://popkulturalis.blogspot.com/2021/04/idezetek-es-idezettek.html


2021. augusztus 4., szerda

100. napi idézet: Harry Potter és a félvér herceg - J. K. Rowling

"– De hisz maga is normális! – tiltakozott Harry. – Csak van egy… egy kis problémája… Lupinból kitört a nevetés. 

– Mintha az apádat hallanám! Ő nevezte a farkaskórt társaságban „kis szőrös problémá”-nak. Sokan azt hitték, hogy egy neveletlen nyúllal vesződöm."

/Harry Potter és a félvér herceg, 323. oldal

"– A nagyság irigységet vet, az irigység gyűlöletet terem, a gyűlölet hazugságot szül." 

/Harry Potter és a félvér herceg, 422. oldal

"– (…) A halálra és a sötétségbe pillantva az ismeretlentől félünk, semmi mástól." 

/Harry Potter és a félvér herceg, 541. oldal

Ha kíváncsi vagy, miért írom ezeket a bejegyzéseket, katt ide: 

https://popkulturalis.blogspot.com/2021/04/idezetek-es-idezettek.html

2021. augusztus 3., kedd

99. napi idézet: Oidipusz - Thorwald Dethlefsen

 "A tragédia csak a nagy embert, a hőst ábrázolja, mert a ,,kisember,, az ,,ÖntudatIan ember", aki ösztönei és szokásai fogságában nem emeli a magasba pillantását, és nem fogadja el az istenek kihívását, sohasem a tragédia tárgya, hanem a komédiáé. A komédia a kisembert ábrázolja, a hétköznapi élet visszásságaihoz kötődő ,,átlagpolgárt", aki soha nem képes elfogadni a nagyszerű végzetet. A tragédia kizárólag hősöket és királyokat jelenít meg, tehát olyan embereket, akik az emberlét feladatainak áldozzak magukat, akik úgy döntöttek, hogy az individuáció útját járják, és ezért készek arra, hogy elviseljék az igazságot.

Miféle igazságról van szó a tragédiában? Ezzel a kérdéssel akaratlanul is témánk magvához nyúlunk előre. A tragédia az emberlét feltételeit olyan világosan és illúzióktól mentesen ábrázolja, hogy ezt a mai ember aligha képes elviselni. Mi már leszoktunk arról, hogy szembenézzünk a magunk igazságával. Nem akarjuk elfogadni az attikai tragédia emberképét. Ezért értelmezzük át állandóan a tragédiát. Vonakodunk felismerni magunkat a tragikus hősökben - pedig kizárólag erről| van szó. A tragédia feladata az, hogy kibontakoztassa vallási, kultikus és gyógyító erejét."

/Oidipusz - Thorwald Dethlefsen, 41-42. oldal

Ha kíváncsi vagy, miért írom ezeket a bejegyzéseket, katt ide: 

https://popkulturalis.blogspot.com/2021/04/idezetek-es-idezettek.html

2021. augusztus 2., hétfő

98. napi idézet: Harry Potter és A főnix rendje

"Jobb a most, mint a majd, mert távol tart bút és bajt!"

/Harry Potter és A főnix rendje 468. oldal

"– Egyszerre ennyi mindent nem érezhet valaki, mert felrobbanna. 

– Csak azért, mert te egy teáskanál érzelmi színvonalán állsz, nem kell másokról is ezt feltételezned (…)"

/Harry Potter és A főnix rendje, 398. oldal

"PISZKOS ÜSTBEN A BÁJITAL BAJ-ITALLÁ VÁLIK!"

/Harry Potter és A főnix rendje, 419. oldal

"…Te, ifjú lévén, nem tudhatod, hogyan gondolkodik és hogyan érez egy idős ember. Az öregen viszont számon kérhető, ha elfelejti, milyen volt fiatalnak lenni."

/Harry Potter és A főnix rendje, 713. oldal, Az elveszett jóslat.

Ha kíváncsi vagy, miért írom ezeket a bejegyzéseket, katt ide: 

https://popkulturalis.blogspot.com/2021/04/idezetek-es-idezettek.html

2021. augusztus 1., vasárnap

97. napi idézet: Az újjászületés élménye - Thorwald Dethlefsen

"Ahhoz, hogy tudatosak legyünk, először fel kell ébrednünk. A legtöbb ember alszik, bár nem tud róla. Gépek, amelyek éjjel-nappal egy beléjük plántált programnak engedelmeskednek, mechanikusan, automatikusan – s azzal az elmebajjal vigasztalják magukat, hogy szabadok.

De aki alszik, az nem ismerheti fel, hogy alszik. Először fel kell ébrednie, csak akkor ismerheti fel, hogy aludt és a többiek is alszanak. Korunk egyik nagy mágusa és ezoterikusa, Gurgyijev azt mondja: „Ha lenne kétszáz tudatos ember, s ezek szükségesnek s egyben jogosnak tartanák, az egész életet megváltoztathatnák a földön. Vagy nincsenek ilyen sokan, vagy nem akarják, vagy talán még nem jött el az ideje, de az is lehet, hogy a többiek túlságosan is mélyen alszanak.”

Érdekes megfigyelni, milyen dühösen reagálnak az emberek, ha bebizonyítjuk nekik, hogy úgy működnek, mint az automaták. A hipnózis lehetővé teszi, hogy belenyúljunk a „normális” programba, s azt egy újjal helyettesítsük. Így például megtehetjük, hogy a hipnózisban egy tetszőleges cselekvést összekötünk egy bizonyos jellel, s utasításunkat poszthipnotikusan, tehát a hipnózis után játszatjuk le. Az érintett felébred, s a jelre, amelyben megállapodtunk a hipnózisban, a szintén a hipnózisban szuggerált programmal válaszol. Például így: „ha csettintek, Ön nem tudja megmozdítani a karját”, vagy „ha rágyújtok egy cigarettára, Ön azt látja, hogy a szobán keresztülmegy a Mikulás”, vagy „egy bizonyos szó hallatán minden jelenlévőt átölel”. Az ilyen kísérletekben semmi sem szab határt a fantáziának.

A poszthipnotikus parancsot a hipnózis során a tudattalanba plántáljuk be, s csak éber állapotban, egy bizonyos jelre hívjuk elő. Az érintett személy mindenkor teljesen automatikusan a szuggesztiónak megfelelően fog cselekedni, függetlenül attól, hogy illik-e a szituációhoz vagy logikus-e a cselekedete. Utasítást hajt végre, de képtelen ezt felismerni. Egyszerűen megtörténik vele. Ha azonban rákérdezünk,  miért csinálta ezt vagy azt, többnyire megpróbál logikusnak tűnő magyarázatot adni, s biztosít bennünket, hogy szabad akaratából tette, amit tett. Azt a folyamatot, amikor visszamenőleg megokolunk egy automatikusan kivitelezett cselekvést, „racionalizálásnak” nevezzük.

Bár ezek a kísérletek a nézők számára eleinte meglehetősen mulatságosak, hamarosan mégis felébresztik az agresszivitásukat. Alig kezdtünk hozzá, a nézők máris a hipnózis felelőtlenségéről, veszélyességéről vitatkoznak. Nemrégiben a német televízió adásában is láthattunk egy hipnózis-show-t hasonló kísérletekkel; ez is meglepően negatív reakciókat váltott ki a publikumból.

Ha röviden összefoglalom, az egészet átverésnek, csalásnak tartották. Voltak, akik a felelőtlenséget, a lehetséges veszélyeket hangsúlyoztatták. Ezek a reakciók véleményünk szerint azt takarják, hogy a nézők minden igyekezetükkel megpróbálják elterelni a figyelmüket arról a tartalomról, amely a bemutató mögött teljesen világosan kirajzolódott. Kísérleti úton bemutatták ugyanis, hogy az ember alapjában véve gép, amelyben a program tetszés szerint változtatható. Így pszichológiai értelemben az úgynevezett normális emberi magatartás semmiben sem különbözik a hipnotizált néző magatartásától, aki egy poszthipnotikus parancs következtében éber állapotban hastáncba kezd.

Ez a TV-show az emberi magatartás karikatúráját adta. Akit karikíroznak, az többnyire dühös. A többség azonban ahelyett hogy felismerné, hogy állandóan hipnózisszerű álomban leledzik, s e felismerés következményeként végre felébredne s életét tudatosítaná, inkább ragaszkodik régi illúzióihoz, és a szorongását a hipnotizőrre és a hipnózisra vetíti. Önmagukat látják a tükörben, s a tükröt szidalmazzák azért, amit látnak. A felébredés ezzel szemben mindenekelőtt azt jelenti, hogy megszabadulunk addigi fixációinktól, s minden területen alaposan átértékeljük magunkban a dolgokat."

/Az újjászületés élménye - Thorwald Dethlefsen

Ha kíváncsi vagy, miért írom ezeket a bejegyzéseket, katt ide: 

https://popkulturalis.blogspot.com/2021/04/idezetek-es-idezettek.html


Frank Herbert - Csillagkorbács (olvasónapló)

Egy olyan író könyvét olvasni, mint Frank Herbert különleges érzés. Nem csak azért, mert egy nagy név írta, ha nem mert már több, mint ötve...