"A Tibeti Halottaskönyv népszerűsége miatt az emberek a bardót általában a halállal azonosítják. Igaz, hogy a tibetiek a mindennapi beszédben bardónak hívják a halál és az újraszületés közötti állapotot, azonban sokkal szélesebb és mélyebb értelemben. A bardotanításokban lehet talán a legjobban látni, hogy a buddhák ismerete életről és halálról milyen mély és mindent átfogó, és hogy valójában az, amit életnek és amit halálnak nevezünk, mennyire elválaszthatatlanok egymástól, ha a megvilágosodás szemszögéből vesszük szemügyre őket. Létezésünket négy valóságos szakaszra oszthatjuk: élet, haldoklás/halál, halál utáni állapot és újraszületés. Ez a négy bardo:
- az evilági élet természetes bardója
- a haldoklás fájdalmas bardója
- a dharmata sugárzó bardója
- a változás karmikus bardója
1. az evilági élet természetes bardója felöleli a születés, a halál közötti teljes szakaszt. Ez nem több, mint egy átmenet. Ha elgondolkodunk rajta, akkor világossá válik, hogy a karmikus történetünk végtelen hosszúságához viszonyítva az az idő, amelyet ebben az életben töltünk el, viszonylag igen rövid. A tanítások hangsúlyozzák, hogy az evilági élet bardója az egyetlen, és emiatt a legmegfelelőbb idő arra, hogy a halálra felkészüljünk: alaposan meg kell ismerkednünk a tannal, és meg kell erősödnünk a gyakorlatban.
2. A haldoklás fájdalmas bardója a haldoklás pillanatában kezdődik, és annak végéig tart, addig az állapotig, amelyet belső légzésnek nevezünk. Ez a tudat tiszta természetének felragyogásában éri el a tetőfokát, amit "alapragyogásnak" hívunk, és a halál pillanatában jelentkezik.
3. A dharmata sugárzó bardója magában foglalja a tudat tiszta természetének ragyogó megjelenését, amelyet a halál utáni állapotban érzékelünk, a "tiszta fény" felragyogását, amely hang-, szín- és fényjelenségekkel jár.
4. A változás karmikus bardója az, amit ténylegesen bardónak szoktunk nevezni, a köztes lét, amely egészen addig a pillanatig tart, amíg nem születünk újra."
/Tibeti könyv életről és halálról - Szögyal Rinpocse, /164 - 165. oldal
Ha kíváncsi vagy, miért írom ezeket a bejegyzéseket, katt ide:
https://popkulturalis.blogspot.com/2021/04/idezetek-es-idezettek.html
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése