"Az ősi jóga kéziratok kétféle mechanizmust írnak le, amelyek végbemennek az emberi testben: az egyik megtisztítja, a másik táplálja azt. Együtt dolgoznak harmóniában, egymást kiegyensúlyozva. Az egészséges test eléréséhez a jóga kézikönyvek először azokat a rendszereket tárgyalják, amik a test megtisztításához szükségesek: a tüdő, a pórusok, a vesék és a belek. Megfigyelhetjük, ahogy a tüdő ritmikusan dolgozik, a pórusok megfelelően funkcionálnak, a vesék normálisan működnek és a belek rendszer szerint mozognak. Meg kellene értenünk a természetes tisztító, méregtelenítő rendszerünket és megtanulni irányítani, valamint együttműködni vele, mert ha a tisztító rendszer nem működik helyesen, a tápláló rendszer nem tudja megfelelően elvégezni a dolgát, így a test elkezd megbetegedni. Például, belélegezni sem tudunk, amíg ki nem fújtuk a levegőt. Ha a bél nem dolgozna, és nem lökné ki a hulladékot, nem tudnánk élvezni az ételeket. Az ellenállás és a rendellenesség zűrzavart és betegséget okoz a testben, ha pedig a test kényelmetlenül és rosszul érzi magát, az elme is stressz alá kerül, az idegek megfeszülnek. Nem kell magasan képzettnek lenni ahhoz, hogy megértsük a test rendszerének természetét. Ha a beleket kell megmozgatni, nyilvánvaló, hogy a késlekedés nem jó dolog. Ennek ellenére még a nagyon tanult emberek, sőt az orvosok is útjában állnak ennek a tisztítási folyamatnak. Ez nem egészséges. Az egészséges test felépítéséhez ki kell alakítani bizonyos szokásokat, melyek együttműködnek a test természetes folyamataival. Nem szabadna lustának lennünk. Meg kellene tanulnunk szabályozni szokásainkat, valamint megtanulni következetesnek, figyelmesnek és szerénynek lenni.
Van néhány nagyon egyszerű feladat, ami a test négy kiválasztó rendszerének erősítésére szolgál. Bár a jóga kézikönyvekben leírt minden feladat nagyon fontos, a legfontosabbak mégis azok, amik a tüdők mozgásának szabályozására vonatkoznak.
Lényeges megérteni, hogy miért kell gyakorolni ezeket a légzési feladatokat, ugyanis a légzés fontosabb az evésnél. Léteznek olyan jóga könyvek, amik a teljes tartalmat a légzés tudományának szentelnek, hiszen a légzés megfelelő irányítása a jó egészség alapja. A légzés a test és az elme közötti híd. A finom hőmérő, mely feljegyzi a test és az elme állapotát. A lélegzés az élet forrása. Hetekig élhet élelmiszer nélkül, napokat víz nélkül, de csak perceket lélegzés nélkül. A helyes lélegzés a jó egészség kulcsa.
A modern tudósok csak mostanában kezdik megérteni a lélegzés irányítása és a test pszichológiája közti kapcsolatot. Bizonyított, hogy az egyszerű légzésgyakorlatok által kontrollálhatjuk a szívverést, a bőr hőmérsékletét, az emésztőszerveket és egyéb funkciókat, melyekről eddig úgy vélték, hogy túlmutatnak a tudatos elmén. A jógik azonban már évezredekkel ezelőtt ismerték és fejlesztették ezeket a képességeket.
A lélegzés a pránának nevezett energia járműve, be- és kilégzés állandó szerepe pedig olyan, mint két gondnok a városi életben. A kilégzés kitakarítja a használt gázokat, a belégzés az életteli energiát, a pránát biztosítja az atmoszférából. Amennyiben be tudjuk állítani a tüdők mozgását, sok betegségtől védhetjük meg magunkat, sőt érzelmi egyensúlyt is eltudunk érni. A váltott orrlyukat légzést rendkívül hasznosnak találták az idegrendszeri betegségek kezelésében, a mély légzés segít a feszültségek oldásában. Újra elmondom, a mai kutatók mostanában kezdték ezt megerősíteni, de emberek gyógyultak már meg a magas vérnyomás, a migréns fejfájás okozta betegségekből csupán azzal, hogy megtanulták a rekeszizmos légzést és relaxációt. Ezért éppen úgy, ahogy odafigyelünk az étkezésre, oda kellen figyelnünk a légzési szokásainkra is."
/Idézet forrása: Holisztikus egészség egy jógi szemével - Szvámi Ráma, 32-33. oldal
Ha kíváncsi vagy, miért írom ezeket a bejegyzéseket, katt ide: https://popkulturalis.blogspot.com/2021/04/idezetek-es-idezettek.html
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése