"A mai modern globalizált kultúra nagyon sok elemet ősi népektől, így a szkítáktól vett át. A ma divatos tetoválások legkeletibb mintáit a szkíták között találjuk meg.
Az aranyosnak nevezett Altaj hegységben rejtőző paziriki sírokból sorra kerültek elő olyan, kiváló állapotban megmaradt szkíta múmiák, amelyek testét tetoválás borította. Legelőször Rugyenko figyelt fel ezekre a különleges testdekorációkra. Egy másik szenzációs leletet, az ukoki hercegnőt majdnem húsz évvel ezelőtt tárták fel szintén az Altaj-hegységben, az orosz-kínai mongol határ közelében, és a halott a lelőhelyről, az Ukok-fennsíkról kapta nevét. A fiatal nőt kétezer ötszáz éve helyezték el egy kurgánsírba, akkor mindössze 25 éves volt. A régészek és a történészek még arra sem tudtak kielégítő választ adni, hogy a jégben konzerválódott múmia valóban hercegnő volt-e, vagy más feladatokat látott-e el a közösségben. Egyes vélemények szerint gyógyító volt, mások a közösség szellemi vezetőjét látják benne.
A fiatal nő testén is tetoválásokat vettek észre a szakemberek, bal vállán egy nagyon különleges rajzra lettek figyelmesek, azon egy szarvast griff csőrrel és ágas-bogas aganccsal ábrázoltak. Az agancsot kis griff fejekkel díszítették. A szkíta múmiákon lévő tetoválások értelmezésével nemrégen kezdtek komolyan foglalkozni a kutatók. Eddig már ismert volt az, hogy a testre általában a sztyeppei lovas műveltség mesebeli állatait karcolták. Ezek a lények nem tűntek el, hanem a szkíta utódnépeknél, így a magyar népesekben tovább élnek. A kutatók úgy vélik, hogy a tetoválás státuszszimbólum volt, csak az előkelők engedhették meg maguknak, hogy bőrükön ilyen díszítések legyenek. (...)"
/ Szkíta rögök fölött hun-magyar szél járja - Obrusánszky Borbála, 34-35. oldal
A megfogalmazás ebben a formában kicsit merész, én jobbnak gondolnám azt, hogy: "a szkítáktól is...". A legősibb (megtalált és fennmaradt) tetoválás jogáért jelenleg ugyanis Ötzi egész biztos indulónak számít, ahogy nagyon sok egyiptomi múmia is. És akkor még nem is beszéltünk az afrikai tradíciókról, ahol az úgynevezett hegtetoválások is elég elterjedtek a festékes eljárások mellett.
Ettől eltekintve nagyon érdekes megnézni, hogyan alakult, alakul a tetoválással kapcsolat hozzáállás. Úgy néz ki, ha egy tetoválással rendelkezőt cinikusan megkérdeznek, hogy: "-hogy néz ez ki majd, ha megörekszel?" - határozottan válaszolhatja, hogy "egész jól, ha konzerválódok még a múmiámat is menőbbnek fogják találni a tiédtől."
https://www.smithsonianmag.com/smart-news/infrared-reveals-egyptian-mummies-hidden-tattoos-180973700
https://www.si.edu/stories/ancient-ink-iceman-otzi-has-worlds-oldest-tattoos
Ha kíváncsi vagy, miért írom ezeket a bejegyzéseket, katt ide:
https://popkulturalis.blogspot.com/2021/04/idezetek-es-idezettek.html
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése