2021. szeptember 2., csütörtök

127. napi idézet: Miklósvölgyi János - Emésztő tűz van előtte, s körülötte erős forgószél avagy gondolatok az ószövetségi istenképről

"...Az sem lehet vitatárgya, hogy a keveredés tiltása a zsidó nép "tisztaságát" hivatott megőrizni. Az isteni szándék tehát a zsidósággal szemben két irányba mutat: uralkodás a földön és a zsidóság más nációkkal való keveredésének tiltása. De nem ismerős valahonnan ez a hang? Nem ismerős valahonnan az az agresszív propaganda, mely egy bizonyos nemzetet a többi fölé emelve, finoman fogalmazva sem tartja ajánlatosnak a hozzá kevésbé méltóval való keveredést? A kérdés megválaszolása érdekében lássunk egy másik idézetet: "....Országunknak is szükségképpen el kell nyernie az őt e földön megillető helyet (...), egy napon a föld ura lesz. Az erősebbnek uralkodnia kell a gyengébben, és nem szabad a gyengébbel egybeolvadnia." A két programpont tehát tartalmát illetően tökéletesen, megfogalmazását tekintve pedig kis híján tökéletesen azonos. Mindkettő uralkodásra és a "keveredés" tiltására vonatkozik. A gond csupán az, hogy míg az előző a héber eredetmítosz Teremtő Istenének, addig az utóbbi Adolf Hitlernek a "Mein Kampfban" rögzített szándékát tükrözi. Az pedig, hogy a "Mein Kampf" és a Tóra súlyponti kérdéseknél fedésbe kerül egymással, igencsak komoly dilemmákat vet fel a teremtő isten szellemiségére és értékrendjére vonatkozóan. Ismét megfogalmazódik ugyanis a kérdés: miféle Isten-kép az, amely voltaképpen annak az Adolf Hitlernek a nyelvén beszél, aki az árjaként definiált "választott népe" státuszát más népek kiirtásával próbálta világuralmi pozícióba rendelni? Mert kétségeink ne legyenek afelől, hogy a hírhedt náci vezér Jahvéhoz hasonlóan saját népét - a németet - szintén "választott népi" magasságokba kívánta emelni. Szolgáljon bizonyítékul a Rutgers University és a New York University tanárának, Lawrence Birken amerikai történésznek, a "Hitler: as philosophe: Remnants of the Enlightenment in National Socialism" című publikációjának egy témába vágó szakasza: "... Az idézet folytatása a machiavellizmusa miatt érdekes. Hitler a zsidó isten szövetségében akarta érvényesíteni, amit olykor mondott is: nem a zsidó, hanem a német a választott nép."
    Nos, mindezek tükrében mindenféle ellentmondás nélkül rögzíthető a következő tény: egy választott státuszt megalkotó istenként elfogadtatott entitás világformáló forgatókönyve és sors-képlete ugyanazon szisztéma szerint íródik és alakul, mint Hitler árja-képe. Mindkettő "választottság" tudatból indul, és mindkettő értelemszerűen pusztításba, az alattvalók leigázásába, illetve fizikai megsemmisítésébe torkollik, éppen ezért ha indokolatlanul merésznek is tűnik a párhuzam, de be kell látnunk, hogy annak a krematóriumnak a lángját, amelyet az antikrisztusi erő Auschwitzban ártatlan zsidókat elpusztítva beüzemelt, Jahve parancsára Kánaán földjén a választott nép gyújtotta meg ("...A népet pedig (...) mészkemenczén vitt által, és így cselekedék  az Ammon fiainak minden városában." /Sámuel II. 12, 31)
   Jól érzékelhető tehát, hogy a "választottság" tudat nem csak, hogy gyilkos fegyver, hanem globális nagyságrendű tragédiákat tápláló tűz is, s mint ilyen, az emberiség alapvető érdeke, hogy lehetőség szerint nyom nélkül kerüljön kiiktatásra az emberi tudatból. 

Miklósvölgyi János - Emésztő tűz van előtte, s körülötte erős forgószél avagy gondolatok az ószövetségi istenképről, 74-76. oldal

Nem éppen a legkedvesebb téma, de a könyv fontos pontokra hívja fel a figyelmet. Rövid, 102 oldalas, oldalanként kevés karakterrel, de annál hiánypótlóbb. Van helye, ugyanis csak úgy érthetünk meg ismétlődő, visszatérő "programhibákat", ha azok keletkezésével és mechanikájával alapjában tisztában vagyunk.

Jelenleg a Bookline-on 10ezer forint, a Magyar Menedéken 1789 forint volna az ára... de elfogyott. Csak találgatni merek miért nem nyomtak belőle újabbakat... másrészt lehet, hogy olyan is vásárolt belőle több darabot, aki azonnal tűzbe dobta, mert fájt az igazság(?). 

Amúgy nem csak Jehováról, Krisztusról is van benne szó, az Újszövetség, a Fény is helyet kap a könyvben. Ajánlom minden olvasni tudónak. 

Ha kíváncsi vagy, miért írom ezeket a bejegyzéseket, katt ide: 

https://popkulturalis.blogspot.com/2021/04/idezetek-es-idezettek.html

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Frank Herbert - Csillagkorbács (olvasónapló)

Egy olyan író könyvét olvasni, mint Frank Herbert különleges érzés. Nem csak azért, mert egy nagy név írta, ha nem mert már több, mint ötve...