Egy disztópikus hallucinogén kaland-fantasy-scifi-t osztanék meg veletek. A címe Zardoz, 1974-et írunk és Sean Connery-nek annyira kellett a pénz, hogy csizmát húzott vörös alsógatyával! (lelövöm a poént, igazából ez a legszörnyűbb az alkotásban :D )
"Zed egyike azoknak a kegyetlen katonáknak, akik élet és halál urai a XXIII. századi Földön. Döntésüket senki nem kérdőjelezi meg, fellebbezni ellenük nem lehet. Nekik mindenki behódol, de ők csak egyvalakinek engedelmeskednek: istenüknek, a hatalmas Zardoznak, akinek gigantikus kőszobra látja el őket utasításokkal. Zed azonban kétkedni kezd istenében, és titokban nyomoz Zardoz valódisága után. Kétségei beigazolódnak: kiderül ugyanis, hogy Zardoz és a kőszobor csupán eszköz egy titkos szervezet kezében. A halhatatlanok társasága a kegyetlen katonák és a kőistenség segítségével manipulálják a mit sem sejtő, rettegő tömegeket. Miután Zed rájön az igazságra, mindent elkövet, hogy mások szemét is felnyissa, és forradalmat szít, hogy elpusztítsa az igazságtalan rendszert." /Port.hu
A film írója és rendezője John Boorman majdnem szállított nekünk egy Gyűrűk urát (!), ha a United Artists megadja neki a költségvetést. De nem így történt - talán jobban is járt így mindenki - ezért Boorman a saját ötletével kezdett házalni, amit addig alakítgatott míg végül megszületett belőle a Zardoz.
1,5 milliót legalább ráköltöttek és 1,8-at hozott vissza.
A Zardoz-ban rengeteg jó ötlet van, csak minden egy nagyon őrült művészi formába bújtatva.
Ami pozitívum, hogy a történet nem kibogozhatatlan, van eleje és vége. A képi világa néhol kifejezetten kreatív figyelembe véve azokat az eszközöket amik az alkotók rendelkezésére álltak.
Zed útja és a cselekmény folyamatosan halad, néha Mátrixot idéző kérdések villannak föl. Megjelenik egyfajta mesterséges intelligencia is, ami valószínű Kubrick Űrodüsszeiájának a hatása.
Boorman próbálta lemásolni néhány pontját Kubrick házi dolgozatának.
Talán ezért is hosszabb a film a kelleténél, az 1 óra 45 perc nem vészes, ha valaki kíváncsiságból rászánja az időt. A Zardoz nem lassú, csak egyes jelenetei túl sokáig vannak kitartva, más pontokon, főleg a végén rengeteg dolog történik egyszerre és a "végjáték" több etapban de nagyon egyszerűen van le tudva.
Az író nem igazán indokolta meg, hogy miért történt az egykori világégés, hasonlóképp viszonyul a film a természetfeletti képességekhez is. Ez a fajta kidolgozatlanság kicsit aranyos, de amúgy nagy kupacban idegesítővé és zavaróvá válik, mint pl. a kedvenc Herkulesünket körbe fonó fényjátékok...
A Zardoz egy érdekes pontja a 70-es évek filmiparának.
Összességében az Aliz a csodaországban rajongóknak és a hozzám hasonló sok idővel rendelkező kíváncsi kalandoroknak ajánlom eme gyöngyszemet. :)
PLUSZ
Aki nem szeretné a megnézéssel kínozni magát de mégis érdekli hogy mi ez az "izé" :D az 11 percben Blacksheep videóját megtekintheti:
https://indavideo.hu/video/Baaad_Movies_-_Zardoz
Átdolgozva de bizonyos elemeivel egyértelműen a Rick and Morty egy részében is feltűnik a Zardoz világa. A sokak szerint "nem olyan jól sikerült" Raising Gazorpazorp epizód talán jobban értékelhető, ha lényegében a Zardoz-t akarta adaptálni Justin Roiland és Dan Harmon stábja.
Átdolgozva de bizonyos elemeivel egyértelműen a Rick and Morty egy részében is feltűnik a Zardoz világa. A sokak szerint "nem olyan jól sikerült" Raising Gazorpazorp epizód talán jobban értékelhető, ha lényegében a Zardoz-t akarta adaptálni Justin Roiland és Dan Harmon stábja.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése